Majówka w Siewierzu 2015

W dniach od 1 do 3 maja 2015 roku odbyła się Majówka w Siewierzu. Na ten czas przygotowaliśmy wiele atrakcji skierowanych do całej rodziny. Pierwszego dnia na kompleksie boisk sportowych przy Zamku w Siewierzu odbył się Turniej Piłki Nożnej Orlików o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz. Turniejowi towarzyszyły ogromne emocje i rywalizacja fair play, a młodzi adepci piłki nożnej dzielnie walczyli o najlepsze miejsca w klasyfikacji końcowej. Pierwsze miejsce zajęła Orbita Bukowno, na drugim miejscu uplasowała się zespół LKS Piast Ożarowice, a trzecie i czwarte miejsce wywalczyły dwie drużyny LKS Przemsza Siewierz.

W godzinach popołudniowych w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Zachód w Siewierzu zorganizowany został Koncert Charytatywny na rzecz odbudowy i renowacji wnętrza Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, w której wybuchł pożar w nocy z 28 na 29 października 2014 roku. Ogień spalił dach, wieżę, bezcenne malowidła Włodzimierza Tetmajera oraz wyposażenie katedry. W koncercie wzięło udział wielu artystów, mi.in.: Chór „Barka”, Członkowie Małych Form Teatralnych z Parafii na Osiedlu Zachód, instrumentaliści oraz soliści, Orkiestra Dęta OSP Siewierz, a także chór dziecięco-młodzieżowy Zespołu Szkół w Siewierzu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych.Wykonawcy zaprezentowali pięknepieśni religijnew tymoratorium „TU ES PETRUS” Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. W uroczystości gościnnie wziął udział Zespół „Perła” z miejscowości Dolina na Ukrainie. Pomysłodawcą koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, a gospodarzem uroczystości był ksiądz kanonik Emil Ilków. Na ceremonię przybyło wielu zaproszonych gości: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak oraz proboszcz bazyliki katedralnej w Sosnowcu ksiądz kanonik Jan Gaik. Ponadto udział wzięli: poseł na Sejm RP Anna Nemś, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, Radna Rady Powiatu Będzińskiego Lidia Maltazar-Czerczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Bochenek wraz Radnymi Rady Miejskiej oraz przedstawiciele gminnych instytucji. Na koncert przybyło również wielu mieszkańców Siewierza i okolic.

2 maja na kompleksie boisk sportowych przy Zamku w Siewierzu został rozegrany Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Po wielu godzinach sportowych zmagań wyłonieni zostali zwycięzcy, którymi zostali: I miejsce – Przemysław Molenda, II miejsce – Paweł Sroka i III miejsce Damian Przybyło. Laureaci otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Tego dnia na placu kościelnym przy parafii p.w. Najświętszego Serca Pan Jezusa na Osiedlu Zachód w Siewierzu z okazji Dnia Strażaka odbył się „Dzień Otwarty” OSP Siewierz – Osiedle. Można było tam obejrzeć wystawę sprzętu ratowniczo-gaśniczego, a także wziąć udział w konkursach zręcznościowych. Drugi dzień Majówki w Siewierzu upłynął pod znakiem kabaretowo–muzycznym, bowiem gwiazdą wieczoru był znany z kabaretu „Rak” – artysta i satyryk – Grzegorz Poloczek. Spotkanie z artystą pełne było autorskich monologów, dowcipów i piosenek, przy których publiczność „płakała” ze śmiechu, a momentami ocierała łzy wzruszenia. Grzegorz Poloczek jest autorem wielu skeczy, monologów, piosenek i scenariuszy do programów telewizyjnych. Jego wspaniałe przedstawienie przyciągnęło do Zamku wielu słuchaczy, którzy świetnie się bawili. Po występie można było porozmawiać z gwiazdą wieczoru i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Święto Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się przemarszem do kościoła p.w.św. Macieja Apostoła, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz rocznicowe obchody pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Popołudniem odbył się koncert zespołu muzyki celtyckiej „STONEHENGE”. Zespół zaprezentował się w strojach stylizowanych na wzór tradycyjnych szkockich kiltów i przybliżył publiczności muzykę z rejonów Irlandii i Szkocji. Artyści grali bardzo „skocznie”, dzięki czemu publiczność świetnie się bawiła.

Ponadto w trakcie Majówki w Siewierzu w piwnicy zamku siewierskiego można było obejrzeć ciekawą wystawę „Irlandia w fotografii 3D”. Dla entuzjastów historii na Zamku miało miejsce spotkanie z historią, podczas którego zaprezentowane były pokazy walk rycerskich, strojów z epoki, manewry piechoty na Jurze oraz gra figurkowa „Bitwa Polsko-Szwedzka pod Siewierzem 1655 r.”.

Bardzo serdecznie dziękujemy Sponsorowi Głównemu „Majówki w Siewierzu” - Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ–SYSTEM S.A. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg - Tworzeń o długości ok. 56 km i średnicy 1000 mm, na terenie woj. śląskiego.

Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Śląska i Opolszczyzny. Gminy, na terenie których zlokalizowany będzie gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych. Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy. Ponadto gazociąg relacji Tworóg - Tworzeń będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of CommonInterest”). Więcej informacji o inwestycji i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/tworog-tworzen/.