Bluesowy weekend na Siewierskim Zamku cz. 1

   W dniach 3-5 lipca 2015 r. odbyła się III edycja Międzynarodowego Festiwalu „Blues na Siewierskim Zamku’’. W piątek nasze miasto odwiedziła grupa motocyklistów z Klubu INVADERS MC Poland, która na błoniach przy Zamku Siewierskim gościła aż do niedzieli. Powstało miasteczko motocyklowe oraz pole namiotowe. Na małej scenie wystąpił zespół Highway, przy muzyce którego  można było posiedzieć przy ognisku do późnych godzin nocnych.

   W sobotę w samo południe rozpoczął się konkurs amatorskich zespołów muzycznych. Na dziedzińcu Zamku zaprezentowało się 7 wykonawców: OLD WAVE BLUES&ROCK BAND z  Dąbrowy Górniczej, FORSAL z Częstochowy, HOT TAMALES z Krakowa, JOB-JURAJSKI ODDZIAŁ BLUESOWY z Koziegłów, LIMIT BLUES z Kielc, JERRY’S FINGERS z Jaworzna i PAULINA LENDA&KRUKI ze Świdnicy. W Jury zasiedli: Roman Kostrzewski - muzyk, wokalista i autor tekstów, Jacek Gazda - wybitny polski muzyk, Stanisław Witta - pianista, kompozytor, producent muzyczny i teatralny oraz Damian Dawczyński – Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Imprezę prowadził Wojtek Zamorski - dziennikarz muzyczny. I miejsce otrzymała Paulina Lenda & Kruki, a II miejsce należało do grupy Hot Tamales. Ponadto Jury przyznało dwa Wyróżnienia dla: Jerry’s Fingers oraz Old Wave Blues & Rock Band.

   Drugą część dnia uświetniły występy zawodowych zespołów bluesowych z Polski oraz z zagranicy. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa Rockomotive, której repertuar mieści się w stylistyce typowo rockowo-bluesowej. W skład grupy wchodzą: Jarek Nasalski - gitara, Aneta Sumara – wokal, Darek Budkiewicz – gitara basowa, Darek Nawara – perkusja, Krzysztof Rubik – harmonijki ustne oraz Radek Mokrus – klawisze. Następnie wprowadzona już w klimat festiwalu widownia mogła podziwiać występ zespołu The Blair Witch Project Band. Rasowa kapela elektrycznego bluesa, grająca głośno, z rozmachem, drapieżnie, którą tworzą znani polscy bluesmani: skrzypek Jan Błędowski, gitarzysta i wokalista Arek Błeszyński, bębniarz jazzowy Irek Głyk. Gościnnie na gitarze basowej zagrała Kinga Głyk, która swoim solowym występem porwała publiczność. Jako kolejni zaprezentowali się muzycy z grupy Nurt. Zespół powstał we Wrocławiu. W skład grupy wchodzą m.in. Alek Mrożek i Kazik Cwynar. Zespół reaktywował się specjalnie na festiwal w Siewierzu.

Gwiazdą wieczoru byłą czeska kapela Blue Effect. Muzycy zaprezentowali standardy bluesa i własne utwory. Liderem zespołu jest czeski gitarzysta Radim Hladik. Zespół ma oryginalne brzmienie, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez fanów. Koncert był prawdziwą wyprawą w świat bluesa, rocka i rnb. Atmosfera była tak gorąca, że publiczność poderwała się do tańca i wspólnej zabawy.