72.Tour de Pologne w Siewierzu

Przez Gminę Siewierz przejedzie elita światowego kolarstwa
 – uczestnicy 72 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR

 Podczas 2. etapu w dniu 3 sierpnia kolarze będą rywalizować na trasie liczącej 146 km, która prowadzić będzie z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej m. in. przez Myszków, Siewierz, Chruszczobród i Będzin.

Do Gminy Siewierz kolarze wjadą od strony Myszkowa ulicą Kazimierza Pułaskiego przez Leśniaki (drogą wojewódzką 793). Następnie wyścig przejdzie ulicami: Kielecką (przez Piwoń), Żwirki i Wigury, skręci w ulicę 3 Maja, a następnie w ulicę Częstochowską. Później ulicami: Bohaterów i Piłsudskiego pojedzie prosto na Siewierski Rynek, gdzie na wysokości fontanny zorganizowana zostanie Lotna Premia LOTTO. Po pokonaniu premiowanego punktu trasy kolarze pojadą ulicą Krakowską, obok zamku i ulicą Zagłębiowską. Następnie skręcą w ulicę Graniczną i podążą przez Gołuchowice do Chruszczobrodu.

Kolumna reklamowa zjawi się na Premii Lotnej LOTTO w Siewierzu już około godziny 15.40. Pierwsi kolarze przekroczą granicę gminy od strony Myszkowa pomiędzy 16.10, a 16.20. Około 15 minut zajmie im dojazd do Premii Lotnej na Siewierskim Rynku. Mieszkańcy Gołuchowic zobaczą uczestników wyścigu już po około 5 minutach. Scenografia Premii Lotnej w Siewierzu będzie gotowa już na godzinę przed planowanym przyjazdem wyścigu. Do mety zlokalizowanej w Dąbrowej Górniczej kolarze będą mieli jeszcze przed sobą 91 km. Drugi etap 72. TdP zakończy się prawdopodobnie tuż przed godziną 19.00.

To jednak nie będzie koniec wielkich sportowych emocji, bo trasa 3. etapu wyścigu Tour de Pologne z Zawiercia do Katowic również przebiega przez Gminę Siewierz. 4 sierpnia kolarze wjadą do Siewierza od Poręby drogą krajową 78, następnie podążą obwodnicą miasta w kierunku Gminy Mierzęcice. Dwukrotnie będziemy mogli obserwować rywalizację sportową kolarzy!

 Tour de Pologne na Rynku w Siewierzu w dniu 3 sierpnia 2015 r. (poniedziałek)

W dniu 3 sierpnia zapraszamy na Rynek w Siewierzu już na godzinę 15.00, gdzie przy muzyce Orkiestry Dętej OSP Siewierz, oczekiwać będziemy na przyjazd kolumny reklamowej, a przede wszystkim kolarzy.

Specjalna niespodziankę oraz kibicowską oprawę w tym dniu przygotowuje Bractwo Rycerskie Chorągiew Księstwa Siewierskiego (będziemy między innymi mogli obserwować armatni wystrzał!)

 Zachęcamy Mieszkańcy naszego miasta do uczestnictwa konkursie, jaki ogłosili Organizatorzy 72. Tour de Pologne na najciekawszą dekorację i najbardziej oryginalne przebranie podczas trwania wyścigu. W konkursie będzie można rywalizować w kilku kategoriach. Pierwszą stworzą miasta startowe, drugą miasta etapowe (mety), a trzecią miasta premii – lotnych, górskich i specjalnych. W czwartej będą rywalizować wszystkie miejscowości leżące na trasie wyścigu. W piątej liczymy na piękne dekoracje sklepowych witryn i zachęcamy wszystkich właścicieli sklepów, firm znajdujących się na trasie wyścigu do udziałuw zabawie. Ważne, aby we wszystkich dekoracjach uwzględniany był element narodowy – na przykład flaga, godło – również w formie nawiązania.

Siewierzanie mogą więc uczestniczyć w dwóch kategoriach – dekoracji miasta premii lotnej oraz najciekawszego przebrania podczas wizyty kolarzy w Siewierzu, a także najciekawszej dekoracji witryny sklepowej/siedziby firmy.


Informacja o utrudnieniach w ruchu drogowym podczas

 Tour de Pologne w Siewierzu w dniach 3 i 4 sierpnia 2015 r.

 3 sierpnia 2015 r. (poniedziałek)

W dniu 3 sierpnia 2015 r. (poniedziałek) w czasie przejazdu wyścigu kolarskiego przez Gminę Siewierz wystąpią znaczne utrudnienia w ruchu drogowym w godzinach od 14.30 do 17.00. Godziny te mogą ulec niewielkim zmianom, uzależnionym od szybkości przejazdu wszystkich kolarzy przez naszą gminę.

Ruch drogowy na drodze wojewódzkiej 793 od Myszkowa do centrum Siewierza będzie stopniowo zamykany, natomiast ruch w kierunku przeciwnym tzn. do Myszkowa będzie zamknięty od godziny 14.30. Po przyjeździe pierwszego pilota wyścigu do Siewierza, około godziny 15.00 ruch w obie strony zostanie całkowicie zamknięty. Na czas przejazdu kolarzy trwający na poszczególnych odcinkach około 60 minut, zamknięte zostaną również wszystkie skrzyżowania drogowe z trasą wyścigu.

Podczas przejazdu wyścigu możliwy będzie ruch na drodze krajowej 78 relacji Zawiercie-Tarnowskie Góry.

 W dniu 3 sierpnia zmianie ulegną godziny przyjazdów i odjazdów poszczególnych linii autobusowych

     W godzinach od 14:30 do 17:00 całkowicie wstrzymane zostaną kursy linii autobusowych nr 2, 619, 637 i 969.

     Autobusy linii nr 269 i 769 kursować będą na zmienionych relacjach i godzinach odjazdów.

     Autobusy linii nr 738 w tych godzinach kończyć i rozpoczynać swój bieg będą na tymczasowym przystanku ,,Siewierz Relaksowa''.

Bez utrudnień będą natomiast kursowały linie autobusowe nr 175, 625 oraz 635.

 4 sierpnia 2015 r. (wtorek)

Na czas przejazdu 3. etapu Tour de Pologne przez Gminę Siewierz w dniu 4 sierpnia wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym prawdopodobnie w godzinach od 14.30 do 16.00. Podobnie jak dzień wcześniej, godziny te mogą ulec niewielkim zmianom, uzależnionym od szybkości przejazdu wszystkich kolarzy.

Ruch drogowy na drodze krajowej 78 od Poręby do Mierzęcic będzie stopniowo zamykany, a po przejeździe pierwszego pilota wyścigu do Siewierza, około godziny 15.00 zostanie całkowicie zablokowany. Ruch obwodnicą w kierunku Poręby będzie zamknięty już od godziny 14.30.  

 Na czas przejazdu kolarzy trwający na poszczególnych odcinkach około 60 minut, zamknięte zostaną również wszystkie skrzyżowania drogowe z trasą wyścigu.

W tym dniu możliwy będzie ruch drogą wojewódzką 793 z Myszkowa do Siewierza oraz przez centrum miasta do drogi krajowej nr 1.

W związku z tym zwracamy się o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do wskazówek i poleceń kierujących ruchem policjantów oraz strażaków. Ważnym jest również nie pozostawianie pojazdów na trasie przejazdu wyścigu oraz parkowanie tylko w miejscach dozwolonych. Ze względów bezpieczeństwa zabrania się również parkowania pojazdów na trasie przejazdu wyścigu. Kierowcy, którzy zlekceważą ten zakaz mogą spodziewać się odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Po przejeździe ostatniego kolarza peletonu oraz pojazdów serwisowych i zabezpieczających wyścig, ruch na poszczególnych odcinkach trasy będzie stopniowo przywracany, tak szybko, jak to będzie możliwe.

Zwracamy się także z prośbą do wszystkich osób mieszkających wzdłuż trasy wyścigu o zabezpieczenie swoich posesji (zamknięcie bram i furtek) w sposób uniemożliwiający nagłe wtargnięcie na trasę ludzi i zwierząt. Prosimy również o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci i zapewnienie im opieki osób dorosłych.

Jednocześnie informujemy, że w poniedziałek 3 sierpnia zagrodzone zostaną miejsca parkingowe oraz wygrodzona część drogi wzdłuż wschodniej części rynku, pomiędzy ulicą Piłsudskiego w stronę ulicy Krakowskiej.

Za wszystkie utrudnienia w ruchu drogowym spowodowane 72. Tour de Pologne serdecznie przepraszamy oraz życzymy niezapomnianych sportowych emocji. Mamy nadzieję, że dla Mieszkańców naszego miasta oraz wszystkich kibiców kolarstwa wydarzenie będzie stanowić  prawdziwą gratkę.