Dożynki Gminne 2015

23 sierpnia 2015 r. w Wojkowicach Kościelnych odbyły się Dożynki Gminne, których gospodarzem było sołectwo Podwarpie. Świętowanie rozpoczęło się od uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego, w którym udział wzięły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele sołectw i organizacji społecznych z terenu gminy Siewierz, na czele z Orkiestrą Dętą OSP „Strażak” z Wojkowic Kościelnych. O godzinie 15.00 w intencji rolników Gminy Siewierz odprawiono uroczystą Mszę Świętą Dziękczynną celebrowaną przez ks. Stanisława Palę, proboszcza parafii pw. Św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych. Licznie zgromadzeni parafianie oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać kazania, w którym proboszcz wskazał chleb jako symbol łaski, dostatku i pomyślności. Następnie kapłan poświęcił wieńce dożynkowe. Po błogosławieństwie na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Stanisława Nawrot i Krzysztof Albera, którzy na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia złożyli chleb wypieczony z mąki z tegorocznych plonów. Następnie głos zabrał Burmistrz, który powitał wszystkich mieszkańców oraz przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymi:  Wiceminister Gospodarki Anna Nemś, Poseł na Sejm RP Ewa Malik, Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Poseł na Sejm RP Witold Klepacz, Poseł na Sejm RP Jerzy Borkowski, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Michał Wójcik, Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Radosław Baran, członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Robert Szpinda, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Dyrektor Biura Senatora RP Zbigniewa Meresa – Janusz Żakowski, radni Rady Miejskiej w Siewierzu na czele z przewodniczącą Barbarą Bochenek, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz – Dariusz Waluszczyk, Sekretarz Gminy Siewierz Urszula Radziwołek, reprezentanci Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Będzinie i wielu innych organizacji społecznych naszego regionu. W swoim przemówieniu Gospodarz Gminy podziękował rolnikom za całoroczną ciężką i wytrwałą pracę, za kultywowanie tradycji i wartości ludowych oraz dokonał podsumowania prac i inwestycji, jakie zrealizowano w ostatnim roku w Gminie Siewierz.Następnie Zespół Śpiewaczy „Podwarpianki” zaprezentował obrzęd dożynkowy.

Święto Plonów było również doskonałą okazją do wręczenia odznaki honorowej "Zasłużony dla rolnictwa", którą z rąk Wiceminister Gospodarki Anny Nemś oraz Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia odebrali Danuta Walo, Henryk Wyszyński oraz Jacek Gocyła. Ponadto wyróżnienie za szczególne zasługi na rzecz rozwoju rolnictwa w naszej gminie otrzymali Jacek Gocyła i Rafał Gala.Przemówienia wygłosili również przedstawiciele władz dziękując rolnikom za ich ciężką pracę, zachęcając jednocześnie do dalszego rozwoju.

Po części oficjalnej na dożynkowej scenie odbyła się Gala Zespołów Ludowych Ziemi Siewierskiej. Jako pierwszy wystąpił Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach, a następie Zespoły Śpiewacze KGW: Nowa Wioska, Brudzowice, Żelisławice, Gołuchowice, Chór Męski z Żelisławic oraz Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki”. Zespołom akompaniowali Grzegorz Piłka oraz Mariusz Naglik. W trakcie Dożynek przeprowadzono konkurs Wieńca Dożynkowego. Jury w składzie: Radosław Sroka – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Będzinie, Anna Potwardowska – kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Będzinie oraz Sławomir Paciej – Leśniczy Nadleśnictwa Siewierz, wybrało najpiękniejszy wieniec, który został uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żelisławic.

Jak co roku największym zainteresowaniem cieszył się Dożynkowy Turniej Sołectw. Drużyny miały za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie tor przeszkód, składający się z trzech konkurencji: I –„Bieg farmera” dla OSP - slalom miedzy kostkami siana ze snopkami w rękach; II –„Zabawa jajkami” dla KGW - każda z Pań musiała w rękawicach spawalniczych rozbić jajko i oddzielić żółtko od białka; III –„Kielich po robocie” dla sołtysa lub członka rady sołeckiej - konkurencja polegała na „wypiciu” kieliszka z bułką tartą, a następnie gwizdnięciu. Najszybciej tor pokonali reprezentanci sołectwa Warężyn i to im przypadł pamiątkowy puchar.

Po dawce sportowych emocji kontynuowano występy artystyczne. Jako pierwszy
na scenie zaprezentował się kabaret „Wesołe Trio Księcia Lipina” znany między innymi z programu „Sobota w Bytkowie”. Jego występom towarzyszył wspólny śpiew i wiele konkursów pozwalających na nowo odkryć piękno śląskiej tradycji. Bezpośredni kontakt z publicznością, świetne poczucie humoru i znakomite skecze rozbawiły zgromadzonych do łez. Folklorystyczne klimaty wprowadził zespół „Folk Express”. Znakomity wokal, niebywała ekspresja sceniczna oraz bardzo dobry kontakt z widownią sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili. Nie zabrakło również wspólnych tańców. Najbardziej wyczekiwanym punktem imprezy był występ gwiazdy wieczoru - zespołu „Soleo”.  Tłum zebrany pod sceną był zachwycony koncertem, a zespół zrobił bardzo dobre wrażenie na młodszej jak i na starszej publiczności. Wszyscy z niecierpliwością czekali na piosenkę „Słodko Słodka”, którą zaśpiewali razem z zespołem. Pozostając w klimacie muzyki DISCO POLO na scenie pojawił się zespół „Biały Miś”, który zagrał wiele znanych i lubianych przebojów muzyki rozrywkowej, tanecznej i biesiadnej. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Na Dożynkach wszystkim towarzyszyły ogromne emocje. Świetna pogoda, zaproszone zespoły oraz energetyczna publiczność sprawiły, że Święto Plonów uważamy za udane!