54. Dni Ziemi Siewierskiej

W pierwszy weekend czerwca świętowaliśmy 54. Dni Ziemi Siewierskiej. Mieszkańcy gminy oraz goście przybyli z sąsiednich miejscowości bawili się podczas dwudniowej imprezy zorganizowanej przy Siewierskim Zamku.
Pierwszego dnia, w sobotę 4 czerwca, tradycyjnie wydarzenie rozpoczęła „Żakinada” ulicami miasta. W barwnym korowodzie uczestniczyli: przedszkolaki, uczniowie ze szkół z terenu gminy Siewierz, władze samorządowe Miasta i Gminy Siewierz, żacy, mażoreteki z Ogrodzieńca, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Strażak” z Wojkowic Kościelnych, goście z Węgier oraz mieszkańcy miasta. Podczas uroczystego otwarcia 54. Dni Ziemi Siewierskiej zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk, przywitał przybyłych gości oraz przekazał żakom klucz do miasta. Na scenie, dla mieszkańców zatańczyli i zaśpiewali podopieczni placówek oświatowych gminy Siewierz, Węgierski Zespół Ludowy „Czasta Iboja” z Edeleny, zespół „Kangurki”, ATG Crew oraz dwie solistki: Kamila Dróżdż i Natalia Cieślakowska.
Muzyczne występy  „Artystycznej Sceny Młodych” długo bawiły licznie zgromadzoną publiczność. Tego dnia odbyły się również koncerty gwiazd muzyki tanecznej. Na początku zaprezentowali się Panowie z zespołu „EXELENT”, następnie sceną zawładnęły energetyczne Panie z zespołu "CamaSutra”, a po nich publiczność do tańca porwała gwiazda wieczoru, grupa „MEGA DANCE”. Zespoły nawiązały z publicznością świetny kontakt, chętnie pozując do zdjęć i rozdając autografy. Dopełnieniem atrakcji był  profesjonalny pokaz fajerwerków oraz dyskoteka pod gwiazdami z DJ Pawlix’em.
W niedzielę 5 czerwca, od południa na wszystkich przybyłych czekały mocne brzmienia rockowe zespołu „Animate”. Następnie wciąż w tym samym klimacie dzięki zespołowi „TACY SAMI - Lady Pank Show” rozbrzmiewały największe hity zespołu „Lady Pank”. Rozgrzana publiczność z entuzjazmem przyjęła występ kolejnej gwiazdy, śpiewającego sobowtóra Maryli Rodowicz o pseudonimie „Druga M”, który nawiązał niezwykły kontakt z publicznością obecną na błoniach, wielokrotnie bisując. Gwiazdą wieczoru tego dnia był kabaret „Nowaki” który, rozbawił licznie zgromadzoną publiczność do łez, a wybuchom śmiechu  nie było końca. Podczas występu poznaliśmy plejadę przezabawnych, wykreowanych przez „Nowaków” postaci.
Obchodom 54. Dni Ziemi Siewierskiej towarzyszyło wiele imprez.  Przy stawach hodowlanych w Kuźnicy Sulikowskiej z okazji Dnia Dziecka odbyły się, wędkarskie zawody spławikowe dla dzieci i młodzieży do lat 16 o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz z okazji Dnia Dziecka. W kolejnych dniach miały miejsce  drużynowe zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz dla Kół PZW  nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim, V Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz – w kompleksie rekreacyjno-sportowym  przy Zamku w Siewierzu, mecz IV ligi okręgowej Orlików ŚZPN Podokręg Sosnowiec: LKS Przemsza Siewierz - MUKP Dąbrowa Górnicza – w kompleksie rekreacyjno-sportowym przy Zamku w Siewierzu oraz – Mecz IV ligi ŚZPN: LKS Przemsza Siewierz – KS Ruch Radzionków  na  stadionie sportowym w Siewierzu. W niedzielę natomiast można było wziąć udział w zawodach wędkarskiego Koła PZW Nr 104 Siewierz o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz  nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim (nabrzeże Tuliszów) oraz kibicować podczas finałów V Otwartego Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz  na kortach kompleksu  rekreacyjno-sportowego przy Zamku w Siewierzu.
Organizatorzy 54. Dni Ziemi Siewierskiej składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc finansową sponsorom i darczyńcom, którymi w tym roku byli: Electrolux Poland Sp. z o. o. Oddział w Siewierzu, Mechanic System Sp. z o. o. w Siewierzu, PPUH DOLOMT Kopalnia Ząbkowice S.A. w Dąbrowie Górniczej, Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu, Zakłady Rzeźniczo-Wędliniarskie Bara Jacek w Boguchwałowicach, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów MOTYL w Siewierzu, DABI Adam Kowalik w Sosnowcu, TRIBAG S.A. w Siewierzu, ING Bank Śląski S.A., Bank Spółdzielczy w Siewierzu, PPUH FABET Adam Flak w Siewierzu, PPH Pro-Pak w Siewierzu, Przedsiębiorstwo wielobranżowe PROMAG Kopalnia dolomitu "Podleśna", Firma Handlowa Henryk Milewski w Siewierzu, Invest BC z Mysłowic, Radny Powiatu Będzińskiego Jan Mucha oraz firma dg-net.pl z Dąbrowy Górniczej.