IV Międzynarodowy Festiwal "Blues na Siewierskim Zamku"

IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Bluesowego „Blues na Siewierskim Zamku” odbędzie się w dniach 2-3 lipca 2016 r. na dziedzińcu Siewierskiego Zamku.
Wysoki poziom artystyczny występujących artystów oraz niepowtarzalny klimat, to główne atuty corocznego wydarzenia.

W sobotę, w samo południe, odbędzie się konkurs zespołów grających muzykę, która wywodzi się z szeroko rozumianego bluesa.
Otwarci na nietuzinkowe dźwięki z całą pewnością będą usatysfakcjonowani szczególnie, że pierwszego dnia festiwalowego odbędą się koncerty zespołów:
 - Paulina Lenda & Kruki - laureaci pierwszej edycji naszego konkursu bluesowego. Czwórka muzyków tworzących tę formację to przede wszystkim dobrzy przyjaciele. Twórczość zespołu można określić jako szeroko pojętą muzykę rockową, z elementami grunge'u, psychodeli i blues-rocka.
- Limit Blues - protoplastą zespołu Limit Blues był amatorski zespół „Limit” założony w roku 1983 przez trzech kieleckich licealistów, który po sześciu miesiącach zawiesił bezterminowo swoją działalność. W roku 2012 jeden z założycieli dawnego Limitu – Paweł Wawrzeńczyk – reaktywował zespół, który w ciągu dwóch lat przygotował materiał i wydał dwa albumy z własnymi kompozycjami.
- Śląska Grupa Bluesowa - w składzie: Leszek Winder (gitara), Michał "Gier" Giercuszkiewicz (perkusja), Mirosław Rzepa (gitary), oraz gościnnie Agnieszka Łapka (wokal), Krzysztof Głuch (fortepian). To czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Prezentują unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych. Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa.
- Juwana Jenkins - pochodzi z Filadelfii, ale od kilkunastu lat mieszka w Pradze. Jest nie tylko wyrazistą, przepełnioną soul-gospelowym żarem wokalistką, ale także aktorką i nauczycielką akademicką. Ma w swym dorobku dwie płyty: „Ten After Ten” i „The Blues Keeps You Alive”. Juwana wystąpi z własnym zespołem. Podczas koncertu wykona swoje własne kompozycje, jak i te, znane z klasycznych wykonań legend bluesa. 

Niedzielne popołudnie otworzy występ laureata sobotniego konkursu, a następnie wystąpią:
- Grzegorz Kapołka Trio. Grzegorz Kapołka - gitarzysta bluesowy i  jazzowy pochodzący ze Śląska. Wielokrotny zwycięzca w kategorii najlepszy  polski gitarzysta bluesowy. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W skład zespołu Grzegorz Kapołka Trio wchodzą wybitni muzycy - basista Dariusz Ziółek i perkusista Grzegorz Poliszak.
- Roman „Pazur” Wojciechowski - legenda polskiej sceny muzycznej. Nie ma chyba w Polsce zawodowego muzyka, który by nie podziwiał jego sposobu interpretacji muzyki i ekspresji na scenie. Z „Pazurem” zagrają Stanisław Witta (instrumenty klawiszowe), Jacek Krzaklewski (gitara), Włodzimierz „Lola” Krakus (gitara basowa), Tomasz Cholewa (perkusja) i Marcin Copik (gitara).
Na zakończenie Festiwalu wystąpi Adrian Byron Burns z zespołem Leszka Cichońskiego "Guitar Workshop" w składzie Tomasz Grabowy (gitara basowa), Robert Jarmużek (instrumenty klawiszowe) i Łukasz Sobolak (perkusja).
- Adrian Byron Burns - jest uważany za jednego z najbardziej ekscytujących wykonawców muzyki blues. Występował z takimi artystami jak BB King, Luther & Bernard Allison, Robert Cray, Charlie Musselwhite, The Dubliners, Marva Wright, Louisiana Red, Roy Rodgers, Johnny Mars, Gregg Wright, Bill Wyman Rhythm Kings John Renbourne i wielu innych. W swoim dorobku ma dziewięć albumów, a przez ostatnie lata zyskał sławę, jako artysta solowy.
- Leszek Cichoński – ceniony polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników
i telewizyjnych kursów dla gitarzystów). Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa. Współpracował z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem i wieloma amerykańskimi bluesmanami. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse, Hiram Bullock i Steve Vai.  Leszek Cichoński został wybrany najlepszym polskim gitarzystą bluesowym w plebiscycie Guitar Award 2014.

Festiwal poprowadzi prezenter radiowy i telewizyjny Wojtek Zamorski.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej informacji na Facebook’u: https://www.facebook.com/bluesnasiewierskimzamku/