"Blues na Siewierskim Zamku 2016" za nami...

W dniach 2-3 lipca 2016 roku na Zamku w Siewierzu,  po raz czwarty odbył się Międzynarodowy Festiwal „Blues na Siewierskim Zamku”. Wydarzenie to po raz kolejny poprowadził znakomity dziennikarz radiowy i telewizyjny Wojtek Zamorski. W sobotę, w samo południe, rozpoczął się konkurs zespołów muzycznych i solistów grających muzykę wywodzącą się z szeroko rozumianego bluesa. W składzie Jury zasiedli: Stanisław Witta, Grzegorz Kapołka oraz Jacek Gazda. Po wysłuchaniu prezentacji muzycznych wszystkich uczestników i dokonaniu ich oceny pod względem poziomu wykonawczego, brzmienia, aranżacji i ogólnego wyrazu artystycznego, Jury  wyróżniło zespół KSW 4 BLUES, II miejsce zajął zespół THE BL BLUES BAND a zwyciężył  duet MANFREDI AND JOHNSON. Fundatorem nagród w konkursie było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Koncerty festiwalowe rozpoczęły się o godzinie 17.00 występem zespołu Paulina Lenda & Kruki, wykonawcy dobrze znani siewierskiej publiczności - laureaci pierwszej edycji konkursu z 2015 r. Muzycy wraz z charyzmatyczną wokalistką dali świetny występ z gatunku muzyki rock, grunge, blues. Kolejnym wykonawcą był zespół Limit Blues. Protoplastą tego zespołu był amatorski zespół „Limit” założony w roku 1983 przez trzech kieleckich licealistów, który po sześciu miesiącach zawiesił bezterminowo swoją działalność. W roku 2012 jeden z założycieli dawnego Limitu – Paweł Wawrzeńczyk – reaktywował zespół, który w ciągu dwóch lat przygotował materiał i wydał dwa albumy z własnymi kompozycjami.  Następnie sceną zawładnęli artyści z zespołu Śląska Grupa Bluesowa w składzie: Leszek Winder (gitara), Michał "Gier" Giercuszkiewicz (perkusja), Mirosław Rzepa (gitary) oraz gościnnie Agnieszka Łapka (wokal) i Krzysztof Głuch (fortepian).  Zespół od lat uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa, zaprezentował unikalne brzmienie i sposób grania znany z lat 70-tych. Gwiazdą wieczoru była Juwana Jenkins wokalistka o soul - gospelowym brzmieniu, która razem z zespołem wprawiła zgromadzoną publiczność w zachwyt, wykonując  zarówno kompozycje własne jak i  utwory klasyków bluesa.

Podczas drugiego dnia festiwalu mogliśmy wysłuchać koncertu laureatów sobotniego konkursu - MANFREDI & JOHNSON. Kolejnym wykonawcą było trio Grzegorza Kapołki, w skład którego wchodzą: Grzegorz Kapołka - gitarzysta bluesowy i jazzowy, wielokrotny zwycięzca w kategorii najlepszy polski gitarzysta bluesowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na gitarze basowej towarzyszył mu Dariusz Ziółek, a na perkusji Grzegorz Poliszak. Na siewierskim festiwalu nie mogło zabraknąć również legendy polskiej sceny muzycznej Romana „Pazura” Wojciechowskiego. Z „Pazurem” zagrali Stanisław Witta (instrumenty klawiszowe), Jacek Krzaklewski (gitara), Włodzimierz „Lola” Krakus (gitara basowa), Tomasz Cholewa (perkusja) i Marcin Copik (gitara). Na zakończenie IV edycji Międzynarodowego Festiwalu „Blues na Siewierskim Zamku” wystąpili Adrian Byron Burns z zespołem Leszka Cichońskiego "Guitar Workshop", w składzie: Tomasz Grabowy (gitara basowa), Robert Jarmużek (instrumenty klawiszowe) i Łukasz Sobolak (perkusja). Adrian Byron Burns jest uważany za jednego z najbardziej ekscytujących wykonawców muzyki blues. Występował z takimi artystami jak BB King, Luther & Bernard Allison, Robert Cray, Charlie Musselwhite, The Dubliners, Marva Wright, Louisiana Red, Roy Rodgers i z wieloma innymi. Leszek Cichoński to ceniony polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów). Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californii i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa. Współpracował z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem i wieloma amerykańskimi bluesmanami. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary, jak Steve Morse, Hiram Bullock i Steve Vai. Leszek Cichoński został wybrany najlepszym polskim gitarzystą bluesowym w plebiscycie Guitar Award 2014.

Taki dobór artystów podczas tegorocznych koncertów nie był przypadkowy, albowiem motywem przewodnim IV edycji festiwalu byli gitarzyści. Na scenie zaprezentowała się czołówka polskich muzyków, uznanych i wielokrotnie nagradzanych podczas rozmaitych plebiscytów. Artyści pokazali pełnię swojego muzycznego kunsztu i wirtuozerii, dostarczając siewierskiej publiczności niezapomnianych wrażeń. Dopełnieniem wszystkich koncertów była niepowtarzalna, zamkowa sceneria oraz doskonała akustyka starych murów, które po zmroku uzyskują nową jakość za sprawą iluminacji świetlnej. Pozostaje zatem cierpliwie czekać do następnego roku, aby dowiedzieć się jakie nowe muzyczne doświadczenia przyniesie kolejna odsłona festiwalu.

Organizatorem festiwalu było Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Stanisław Witta. Patronat nad festiwalem objął Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.