Światowe Dni Młodzieży - Dzień dekanalny w Siewierzu

Dwa ostatnie tygodnie lipca to czas, kiedy oczy całego katolickiego świata będą zwrócone na Polskę. To właśnie w naszej ojczyźnie zgromadzi się kilka milionów młodych ludzi z całego świata, by wspólnie z papieżem Franciszkiem obchodzić Światowe Dni Młodzieży. Nim rozpoczną się centralne uroczystości w Krakowie, pielgrzymi spędzają czas we wszystkich polskich diecezjach. Ponad trzy tysiące młodych z całego świata wraz z 10 biskupami i 60 księżmi przyjechało do naszej diecezji sosnowieckiej już 20 lipca. Kraje, z których pochodzi młodzież to Anglia, Argentyna, Australia, Boliwia, Botswana, Brunei, Czechy, Ekwador, Francja, Grecja, Haiti, Hiszpania, Hongkong, Indie, Litwa, Malezja, Malta, Meksyk, Mołdawia, Portoryko, Salvador, Słowacja, Ukraina, Uganda, USA, Wenezuela i Włochy. W Gminie Siewierz gościmy ponad 60 osób i jest to młodzież z Hiszpanii i Włoch, którzy w tym czasie mieszkają w domach z polskimi rodzinami, które zdecydowały się ich przyjąć i ugościć.
    W czwartek 21 lipca na błoniach przy siewierskim zamku zorganizowany został Dzień dekanalny dla młodzieży z Hiszpanii, Włoch, Indii i Wenezueli, która w dniach od 20 do 25 lipca przebywa we wszystkich parafiach dekanatu siewierskiego. Wszystkie przygotowane imprezy z okazji tego dnia otwarte były także dla siewierzan, niezależnie od wieku.
    Dzień rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętego Macieja Apostoła. Następnie uczestnicy tego wydarzenia przemaszerowali z kościoła przez Rynek na błonia zamku przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” z Wojkowic Kościelnych. Na błoniach pielgrzymów powitali gospodarze uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś oraz Ks. Dziekan Janusz Rakoczy. Część artystyczną rozpoczął występ dzieci i młodzieży szkolnej z Gminy Siewierz. Goście mogli zobaczyć również pokaz ratowniczo-gaśniczy OSP oraz sami wziąć udział w rywalizacji sportowo-pożarniczej. Na kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy zamku odbywały się zajęcia sportowe – turniej tenisa zmiennego, turniej piłki nożnej oraz turniej koszykówki. W międzyczasie część osób wzięła udział w zajęciach plastycznych. Na zamkowym dziedzińcu odbyły się pokazy walk rycerskich oraz zwiedzanie ruin z przewodnikiem. Dzień dekanalny zakończyły występy artystów ziemi siewierskiej przeplatane występami pielgrzymów oraz zabawa taneczna.


Źródło: www.siewierz.pl