WAKACJE 2016

W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki  w lipcu przeprowadzone zostały zajęcia dla najmłodszych mieszkańców Gminy Siewierz. Dzieci swoją wakacyjną przygodę rozpoczęły od zajęć plastyczno-technicznych. Instruktorka Agnieszka Ożóg z wielką pasją i zaangażowaniem przygotowywała ciekawe zadania dla małych plastyków, pokazując krok po kroku sposób ich wykonania. Dzieci tworzyły różnorodne papierowe prace przestrzenne (latarnie morskie, plecaki, zwierzaki, itp.). W ostatnim dniu została zorganizowana wystawa prac, którą można zobaczyć w MGCKSiT w Siewierzu.

Kolejny tydzień to zajęcia taneczno–ruchowe. Najmłodsi pod okiem Margity Majka szlifowali swoje umiejętności taneczne. Układy zaproponowane przez prowadzącą bardzo przypadły tancerzom do gustu. Wszechstronność zajęć oraz miła atmosfera zachęcała do wspólnej zabawy.

W trzecim tygodniu  nasi milusińscy mogli dać upust swoim możliwościom wokalnym na przygotowanych w tym celu warsztatach, które poprowadził Mariusz Torbus. Na zajęciach można było doskonalić swoje umiejętności wokalne, dzięki ciekawym i rytmicznym piosenkom przygotowanym przez prowadzącego. Zajęcia dostarczyły wiele radości zarówno tym najmłodszym, jak i starszym dzieciakom. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zaprezentować się międzynarodowej publiczności na plenerowej scenie, podczas Dnia Dekanalnego, w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Ostatni tydzień to zajęcia sportowo-ruchowe, które poprowadził Bartosz Kańtoch. Instruktor przygotował wiele zabaw i zadań sportowych, m.in. gra w boule, palanta czy unihokeja. Nie zabrakło rywalizacji na bieżni, w biegach na krótkim dystansie oraz tak popularnej u nas ostatnio piłki nożnej.

Tegoroczne WAKACJE 2016 przeprowadzone przez MGCKSiT w Siewierzu odbywały się w ramach kampanii profilaktycznej ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł”, której celem było zaproponowanie dzieciom aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

W związku z tym, iż hasłem przewodnim tegorocznej kampanii jest „POD DOBRĄ OPIEKĄ”, zaplanowane przez nas zajęcia wskazywały jaką ważną sprawą jest budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem poprzez sprawowanie dobrej opieki i codzienną rozmowę. Podczas naszych zajęć opiekunowie/instruktorzy omówili zasady właściwej komunikacji, poprzez zachęcanie dziecka do rozmowy, umiejętność właściwego słuchania, całkowite skupienie się na rozmowie, wyrażanie swoich uczuć, szczerość, itp. Podczas zajęć została również wygłoszona pogadanka ukierunkowana na działania, mające na celu pomóc dzieciom i młodzieży podjąć trafne decyzje dotyczące wyborów, określenia systemu wartości, samodzielności myślenia i umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą, jak również ukazującą alternatywne metody spędzania wolnego czasu. W trakcie spotkań podjęto problematykę zagrożeń wynikających z palenia papierosów, spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i innych środków odurzających, agresji i przemocy.

Każdy z uczestników zajęć otrzymał mały upominek z logiem kampanii.

W tym roku oferta wakacyjna poszerzona została o dodatkowe jednodniowe warsztaty. Dzieci i młodzież mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych, twórczych (tworzenie zabawek i zwierzątek z siana) oraz warsztatach z robotyki.

 Świetlica Wiejska i Kafejka Internetowa w Leśniakach oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Brudzowicach zorganizowały szereg zajęć dla dzieci i młodzieży.

W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym  w Brudzowicach  zajęcia odbywały się w ramach kampanii profilaktycznej ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł”, której celem było zaproponowanie dzieciom aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

W pierwszym tygodniu zorganizowane zostały zabawy z muzyką, gry z piłką, zabawy z  bańkami mydlanymi i malowanie kredą oraz turniej bilardowy, który wywołał wiele emocji. Następny tydzień to zajęcia plastyczno-techniczne. Podczas zajęć powstały wakacyjne papierowe balony, zwierzęta z tacek papierowych, ozdoby z płyt CD oraz kolorowe szklane wazony. W trzecim tygodniu wakacyjnych zajęć odbyły się warsztaty fotograficzne i teatralne. Podczas zajęć dzieci wykonywały mnóstwo ćwiczeń na dykcję oraz scenek teatralnych. Natomiast na bazie wykonanych fotografii stworzone zostały wakacyjne komiksy. Na zakończenie odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego, podczas których powstały obrazy z guzików i motyli, figurki z masy solnej oraz obrazki i ramki z drewnianych patyczków. Prace będą stanowiły atrakcyjną ozdobę Centrum. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali drobne upominki. Ponadto odwiedzający Centrum Kulturalno-Edukacyjne mogli skorzystać z komputerów, zagrać w gry planszowe oraz bilard.

Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” oraz kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.  Organizowane konkursy oraz konkurencje sportowe miały na celu wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań, wdrażanie  do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej, pokonywanie bariery przedszkole – szkoła. Ważnym elementem wspólnej zabawy było znalezienie w uprawianiu sportu alternatywy dla zachowań antyspołecznych takich jak: wandalizm, sprzedaż  i zażywanie narkotyków i alkoholu, zastraszanie, przemoc siłowa oraz słowna. Akcję rozpoczął mecz piłki nożnej, drużyny mieszanej: chłopców i dziewczyn. W kolejnych dniach odbyły się „zabawy z woreczkiem”: były to rzuty do celu, noszenie woreczka między kolanami oraz na głowie. Dużo emocji wzbudzały konkursy: skoki w worku oraz bieg przez przeszkody na czas. Mniej aktywni mogli się wykazać w konkursie plastyczno-literackim pt. „Dbam o zdrowie – używki to nie moja bajka”. Tematem prac było szukanie alternatyw dla stosowania używek, dbanie o zdrowie, higienę  oraz relacje z innymi. Oprócz rozgrywek drużynowych dzieci i młodzież spędzały aktywnie czas na grze w badmintona, piłkę nożną, grając w gry planszowe oraz wykonując prace plastyczne. Podsumowaniem konkurencji sportowych oraz akcji „Bezpieczne wakacje” było wręczenie wszystkim uczestnikom zajęć upominków z logo kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł’.

Cieszymy się, że jak co roku w spotkaniach wakacyjnych przygotowanych przez MGCKSiT wraz z filiami uczestniczyła tak liczna grupa dzieci i młodzieży.