DOŻYNKI GMINNE 2016

   Tegoroczne święto chleba, plonów i rolników obchodziliśmy w niedzielę 4 września w Wojkowicach Kościelnych.   O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta polowa Msza Św., przy licznym udziale wiernych, przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i samorządowych i wielu innych gości, przedstawicieli instytucji oraz organizacji społecznych naszego regionu.

Mszę Św. w intencji rolników gminy Siewierz jako dziękczynienie za tegoroczne plony i dar urodzaju, odprawił ks. Stanisław Pala, proboszcz Parafii Św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych. W swoim słowie do wiernych ks. proboszcz podkreślił symboliczny wymiar chleba jako szczególnej łaski. Następnie kapłan poświęcił wieńce dożynkowe, które zostały przygotowane przez sołectwa w naszej gminie.

Staropolskim zwyczajem starostowie tegorocznych Dożynek Gminnych - Maria Knapik oraz Waldemar Sikora przekazali bochen chleba, wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia, który dokonał oficjalnego otwarcia święta plonów. Burmistrz powitał przybyłych gości, następnie odczytano okolicznościowe listy. W swym wystąpieniu Burmistrz podkreślił szczególne znaczenie tradycji rolniczych w Gminie Siewierz oraz dokonał podsumowania przedsięwzięć gminnych, które w znacznym stopniu wpływają na rozwój terenów wiejskich naszego regionu.

Następnie zgromadzeni goście mogli uczestniczyć w obrzędzie dożynkowym w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Ważną część uroczystości stanowiło wręczenie Odznak Honorowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Podczas dożynek gminnych nagrodzono również twórców pięknych wieńców dożynkowych. W konkursie wieńca dożynkowego zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Wielką popularnością na dożynkowych uroczystościach w naszej gminie cieszą się także zmagania sołectw uczestniczących w Dożynkowym Turnieju Sołectw. Tegoroczne konkurencje: "czerwone korale", "kobiety na traktory" oraz "slalom kelnera" wywoływały wiele emocji. W Dożynkowym Turnieju Sołectw zwycięzcą zostało sołectwo Leśniaki.

W części artystycznej publiczność zabawiała Kapela Jurajska z Rzędkowic oraz Mariusz Kalaga, który zaprezentował "Muzyczny Koktajl Szlagierów". Do tańca porwały utwory w wykonaniu Geska - gwiazdy muzyki disco-polo. Zabawę taneczną poprowadził zespół Biały Miś.